July 2019 – Moscow Shorts Official Selection

NARRATIVE SELECTION   |  JULY 2019

Witness

Director: Momot Anton

Country: Russian Federation

Duration: 19:03

A Celebration  

Director: Mahsa Razavi

Country: Canada

Duration: 10:46

Coma

Director: Chen Su

Country: United States

Duration: 22:00

SPARE

Director: Vitaly Shepelev

Country: Russian Federation

Duration: 12:22

Stuck

Director: Muhammad K. Smith

Country: Republic of Korea

Duration: 22:00

THE NARRATOR  

Director: Julia Trofimova

Country: United States

Duration: 10:38

FRANKA

Director: Mitry Semenov-Aleynikov

Country: Belarus

Duration: 29:21

S

Director: Ilya Sherstobitov

Country: Russian Federation

Duration: 09:33

About Faith, Lies, Homely Brute And National Pride

Director: Gennady Kuznetsov

Country: Russian Federation

Duration: 15:07

Like.Share.Repost.

Director: Stanislav Shelestov

Country: Russian Federation

Duration: 08:00

THE PICTURE

Director: Sergey Kalvarsky

Country: Russian Federation

Duration: 17:19

ESCAPE

Director: Amr Singh

Country: Norway

Duration: 04:41

Aio Zitelli

Director: Jean-Marie Antonini

Country: France

Duration: 20:00

MARTINA CAN SWIM

Director: GIORGIO MOLTENI

Country: Italy

Duration: 05:25

STUDENT SELECTION   |   JULY 2019

The Elephants

Director: Olle Christiansen Meijer

Country: Sweden

Duration: 16:10

Water Off a Duck’s Back

Director: Thomas Morelli

Country: United Kingdom

Duration: 09:45

Sampai Jumpa

Director: SONG, Zi-Wei

Country: Taiwan

Duration: 28:00

The New Year’s Eve

Director: 徐子寅HSU,TZU-YIN, 黃法祥Huang, Fa-Hsiang

Country: Taiwan

Duration: 16:09

The Passenger

Director: Sam Litovchin

Country: United States

Duration: 08:59

Unforgettable Memories

Director: Zhe-Hao RONG

Country: Taiwan

Duration: 22:55

Russian roulette

Director: Alexey Fedorov

Country: Russian Federation

Duration: 26:36

Still blue

Director: Pantawat Kanjanaphinyo

Country: Thailand Duration: 22:00


DOCUMENTARY SELECTION   |   JULY 2019

E.K.B add Blown

Director: Felix Rehnberg

Country: Sweden

Duration: 07:12

I’M VICTOR

Director: Inna Tsgoeva

Country: Russian Federation

Duration: 10:53

Dream of Salt

Director: Marwa Kamel

Country: Egypt

Duration: 09:55

ANIMATION SELECTION   |   JULY 2019

SPIN THE GLOBE

Director: The Department of Cultural Design, Kindai University, i WANT YOU + X  (Art collective)

Country: Japan

Duration: 05:56

SELFIES

Director: Claudius Gentinetta

Country: Switzerland

Duration: 03:40

Lenses

Director: Carlos Smith Rovira

Country: Colombia

Duration: 11:11


EXPERIMENTAL SELECTION   |   JULY 2019

The atmosphere  

Director: Helena Shabalina

Country: Russian Federation

Duration: 19:36

HUMANS  

Director: Calliopi Beku

Country: Greece

Duration: 09:53

Western field of view

Director: Eden Maslavi

Country: Israel

Duration: 06:07

WHISPERS

Director: bruno dayan

Country: United States

Duration: 12:54

BAILAORA

Director: Rubin Stein

Country: Spain

Duration: 15:00

La Métamorphose

Director: Fedor Bitkov

Country: Russian Federation

Duration: 01:00

MUSIC VIDEO SELECTION   |   JULY 2019

Running in Circles

Director: Bianca Cassinelli

Country: United Kingdom

Duration: 05:20

Phoet – Symmetry Breaking

Director: Ezra Capogna

Country: Italy

Duration: 05:15

Mountain Boy – Brothers

Director: Harvey Hayes

Country: New Zealand

Duration: 03:02