February 2019 – Moscow Shorts Official Selection

NARRATIVE SELECTION     FEBRUARY 2019

SECOND SKIN

Director: Ismet Ergün, Kerem Ergün

Country: Germany

Duration: 10:03

2nd CLASS

Director: Jimmy Olsson

Country: Sweden

Duration: 13:52

THE BOY AT PLATFORM 3

Director: Michael Daniel Vetter

Country: Germany

Duration: 17:05

MAKE ALIENS DANCE

Director: SEBASTIEN PETRETTI

Country: Belgium

Duration: 24:00

SPARROW

Director: Welby Ings

Country: New Zealand

Duration: 15:00

THE REMIGRANT

Director: Astrit Alihajdaraj

Country: Kosovo

Duration: 20:00

Sombra City

Director: Elias Plagianos

Country: United States

Duration: 10:18

Break The Surface

Director: Kelly Bergsma

Country: Australia

Duration: 08:37

Another Day

Director: Simone Saponieri

Country: Italy

Duration: 15:00

Yakov In Snow

Director: Dmitriy Orlov

Country: Russian Federation

Duration: 30:00

Ferris Wheel

Director: Roman Bataev

Country: Russian Federation

Duration: 25:00

Moth

Director: Alexey Frenkel

Country: Russian Federation

Duration: 18:00

Spinsterhood

Director: Jhanvi Motla

Country: United States

Duration: 10:51

UMBRA

Director: Saeed Jafarian

Country: Islamic Republic of Iran

Duration: 15:00

BLOCK

Director: Mostafa Rabbani

Country: Islamic Republic of Iran

Duration: 15:00

AUGUST

Director: Samira Norouznaseri

Country: Islamic Republic of Iran

Duration: 15:00

Athens

Director: Hossein Shaeri

Country: Islamic Republic of Iran

Duration: 15:00

LADY

Director: Nafiseh Zare

Country: Islamic Republic of Iran

Duration: 26:00

Week Till Life

Director: Valeriy Wardanyan

Country: Russian Federation

Duration: 24:30

STUDENT SELECTION     FEBRUARY 2019

SAN MIGUEL

Director: Cris Gris

Country: Mexico

Duration: 18:00

MORGEN KOMMT KEIN WEIHNACHTSMANN

Director: Anna Ludwig

Country: Germany

Duration: 15:00

SHATTERED

Director: Torben Liebrecht

Country: Germany

Duration: 13:43

Rubberneck

Director: Frederic Kau

Country: United Kingdom

Duration: 25:00

Sushi

Director: Uriy Titov

Country: Russian Federation

Duration: 11:17

BLUE SKY, CLEAN EARTH

Director: Mahyar Mandegar

Country: Islamic Republic of Iran

Duration: 11:00

In The Wind

Director: Nakorn Chaisri

Country: Thailand

Duration: 18:33

Simelibärg

Director: Seraina Scherini

Country: Switzerland

Duration: 13:49

SIEGE

Director: DEEPTANSHU SINHA

Country: India

Duration: 15:34


DOCUMENTARY SELECTION     FEBRUARY 2019

WALL CALLS

Director: Katharina Bintz

Country: Germany

Duration: 08:51

THE LAST OF HIS KIND

Director: Jánik von Wilmsdorff

Country: Germany

Duration: 11:12

Ray Richardson : Our side of the water

Director: Nina Degraeve

Country: Belgium

Duration: 17:40

Blame yourselves if no one comes

Director: Gustav Egerstedt

Country: Sweden

Duration: 12:00

EL ORO DE CAJAMARCA

Director: Alexandre Regol

Country: France

Duration: 15:48

Um Firas

Director: Madeleine Kate McGowan

Country: Denmark

Duration: 24:42

ANIMATION SELECTION   FEBRUARY 2019

Sneeze song

Director: Sandra M Dustet

Country: Spain

Duration: 03:30

The Unusual Bath of Mister Otmar

Director: Niko Radas

Country: Croatia

Duration: 14:53

WATCH ME!

Director: Reza Mehranfar

Country: Islamic Republic of Iran

Duration: 04:00

Anacronte

Director: Raúl Koler, Emiliano Sette

Country: Argentina

Duration: 14:58


EXPERIMENTAL SELECTION      FEBRUARY 2019

SONATA

Director: Christine Jezior

Country: Germany

Duration: 03:22

Tropic Rain

Director: Vladimir Tobolchenko

Country: Russian Federation

Duration: 22:11